Bilgisayar Teknolojileri ve Programlama

Programın Öğretim Elemanları
Bölüm Program Akademisynler Dahili Tel. E-Posta
Bilgisayar Teknolojileri Bölümü
Bölüm Başkanı

Öğr.Gör. MEHMET ŞEHİRLİ

Bilgisayar Programcılığı Programı
Program Koordinatörü

Öğr.Gör. MEHMET ŞEHİRLİ

Öğr.Gör. MEHMET ŞEHİRLİ 34 mehmetsehirli@akdeniz.edu.tr
Öğr.Gör. SELAM KAÇMAZ 25 selamkacmaz@akdeniz.edu.tr
Öğr.Gör. BÜŞRA AL 41 busraal@akdeniz.edu.tr

Programın Tanımı ve Amacı

Online ve Dijital Dünya gelişiyor. İnsanların başa çıkamayacağı büyük veriler ile karşı karşıyayız.

  • Geçen yıl Amerikada evlenen 8 çiftten biri online tanışmış…
  • Geçen yıl üretilen doküman miktarı, yazının icadından sonraki 2000 yıl boyunca  üretilen yazıdan fazla…
  • Facebook kullanıcı sayısı 1.7 milyara ulaştı
  • 10 kişiden 6 sı youtube’da video izliyor, youtube izleme oranı her yıl %60 artıyor

2005’e kadar 130 Exabyte veri üreten insanlık, 2010’a kadar 1200 EB, 2015’e kadar 7900 EB veri üretti. 2020 yılında 40900 ExaByte veri üretileceği tahmin ediliyor. İnsanoğlu dakikada ortalama 200 kelime okur, bu saate yaklaşık 72 KiloByte veri işlenmesi demektir. İnsanın işleme kapasitesi sınırlı, bu nedenle üretilen verileri işleyecek yeni araçlara ihtiyaç var. Bilgisayar, yapay zeka, makine öğrenmesi kaçınılmaz şekilde gelişiyor.
Üniversiteler henüz keşfedilmemiş meslekler için öğrencilere eğitiyor. Bilgisayar Programcılığı programımızın temel amacı, tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu ve duyacağı bilgisayar  teknolojisi ürünlerinin işlevsel kullanımı için gerekli olan yöntem ve teknikleri  öğretmek ve çalışmak ve gelişmek isteyen  nitelikle bireyleri yetiştirmektir.

Programın Tarihçesi ve Mevcut Durumu
Bilgisayar Programcılığı programımız 2007 yılından beri örgün öğretim, 2009 yılından beri ise İkinci Örgün Öğretim programında öğrenci kabul etmektedir. Kayıt döneminde 50 kontenjan ile sınırlanan alımlar, ek kontenjanlar ile daha fazla sayıya da ulaşabilmektedir.

Programın Eğitim Süresi ve Diploma Türü
Programın eğitim süresi 2 yıldır. Mezunlar ön lisans diploması almaya hak kazanırlar.

Programın Kabul, Kayıt ve Mezuniyet Şartları
Programımız ÖSYM tarafından yapılan YKS sınavından alınan TYT puan türüyle öğrenci kabul etmektedir. Yükseköğretim kurulunun ilgili mevzuatında ve Akdeniz Üniversitesi’nin ilgili yönetmeliklerinde belirtilen hükümleri sağlayan lise ve lise dengi diplomaya sahip öğrenciler programımıza kabul edilmektedir. Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin Akdeniz Üniversitesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’ndeki başarı koşullarını yerine getirmesi gerekmektedir.

Programın Ders İçerikleri
Bilgisayar Programcılığı Programında verilen derslerin içerikleri ile ilgili Ders İçerikleri Dokümanını indirebilirsiniz:

Bilgisayar Programcılığı Programı Ders İçerikleri

Programın Ders Kataloğu

Mezunların Aldığı Derece
Bölümden mezun olan öğrencilerimiz diplomaları ile: Bilgisayar Programcısı ünvanını almaktadır. Fakat bilişim teknolojileri ile ilgili seçeceği uzmanlığa göre: İnternet Programcısı, Siber Güvenlik Uzmanı, Sistem Yöneticisi, Mobil Uygulama Geliştirici, Robotik ve Kodlama Eğitmeni, Veri Analisti, Grafik Tasarım Uzmanı, E-Ticaret Danışmanı, Sosyal Medya Yöneticisi

Mezunların Çalışma Alanları
Bilgisayar Programcılığı Programı mezunları; Yazılım firmaları, Bilgisayar satış ve destek firmaları, Bankalar, sigorta şirketleri İnternet yayıncılık şirketleri, Radyo – TV şirketleri ve hizmet sektöründe yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında geniş iş imkânına sahiptirler.

Mezunların DGS ile Geçiş Yapabilecekleri Lisans Programları

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), ön lisans mezunlarının 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmesini sağlayan bir sınavdır. Bilgisayar Programcılığı Programı mezunları DGS ile farklı fakülteler altında yer alan birçok lisans programına geçiş yapma imkânına sahip olmaktadırlar. Böylece sahip oldukları ön lisans diplomasına ek olarak lisans diploması da edebilmektedirler.
DGS ile Geçiş Yapılabilecek Lisans Bölümleri *

Bilgisayar Mühendisliği

Endüstri Mühendisliği

Bilgisayar Bilimleri

Fizik

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri

Fizik Mühendisliği

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

İstatistik

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği

İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri

Bilgisayar-Enformatik

Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği

Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Matematik ve Bilgisayar Bilimleri

Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri

Matematik-Bilgisayar

Meteoroloji Mühendisliği

Uzay Mühendisliği

Yazılım Mühendisliği

 


Bilgisayar Programcılığı Bölümümüz ile ilgili güncel haber ve etkinlikleri blog sitemizden takip edebilirsiniz…

Blog Sitesi

2020 Şubat – Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi
Scratch, Arduino ve Sensörler ile Öğretmenlere Katılım Belgeli Eğitmen Eğitimi.

Küçük yaş gruplarında kodlama eğitimi algoritmik yeteneklerin gelişmesinde ve programlama mantığı vermek için etkili bir yöntem olarak dikkat çekiyor.Robotik kodlamaya ilgisi olan farklı branşlardan öğretmenlere derslerinde kullanmak üzere Scratch ve Arduino eğitimi verilmiştir. Öğrencilerimiz içinde hazırlanacak program ile Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Katılım Belgesi verilmesi planlanmıştır.

Etkinlik Resimleri

VİZYON-MİSYON

Vizyon:Sürekli değişen ve yenilenen küresel koşullara ve teknolojiye uyum sağlayabilecek, çağın gereksinimlerini algılayan, bölgesel ve milli sorunlara sahip çıkacak öğrenciler yetiştirmektir. Misyon: Turizmin merkezi olan Antalya’nın turizm gelirlerinin %30’unu sağlayan Manavgat’ta bulunan Meslek Yüksekokulu olarak Misyonumuz; Temel eğitimini almış, çalışacağı sektörün beklentilerine uygun ara eleman yetiştirmek, Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek, İlişki içinde bulunulan sektörlerle ilgili projeler üretmek, Ulusal ve uluslararası projeler üretmek, Toplumsal bilinci arttırıcı faaliyetlerde bulunmaktır.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi
Manavgat Meslek Yüksekokulu Emek Mah. 3049 Sok. No:1 07600 Manavgat / Antalya
Tel: 0242 743 35 00 - 0242 743 35 01
Tel: 0242 743 35 02 (Fax)