Organik Tarım

Akdeniz Üniversitesi
Manavgat MYO Hacı Nazmiye Mehmet Tümbül Yerleşkesi
Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü
Organik Tarım Programı

Organik Tarım; üretimde kimyasal girdi kullanmadan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimi olup, amacı; toprak ve su kaynakları ile havayı kirletmeden, çevre, bitki, hayvan ve insan sağlığını korumaktır. Ülkemizde organik tarım, 1985-1986 yıllarında Dünya’da organik tarımın gelişimine ve yurtdışından gelen organik ürün talebine bağlı olarak başlamıştır. 2004 yılında Organik Tarım Kanununun yayınlanması ve sağlıklı gıdaların tüketimine yönelik dünyadaki değişmelere paralel olarak gelişmiştir.

Ülkemiz tarımının bu alandaki rekabet gücünü artırmak, tarım alanlarımızda organik tarımı yaygınlaştırmak ve organik tarımın ülkemizde de uygulanabilirliği sağlamak için bu konuda yetişmiş nitelikli elemana ihtiyaç vardır.

Bu kapsamda; Akdeniz Üniversitesi Manavgat Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programı 2017 yılında açılmıştır. 2019-2020 eğitim- öğretim yılından itibaren öğrenci almaya başlamıştır. Mezun öğrenciler “Önlisans” derecesi almaktadır.

ORGANİK TARIM DERS KATALOGU

Misyon

Turizmin merkezi olan Antalya’nın turizm gelirlerinin %30’unu sağlayan Manavgat’ta bulunan Meslek Yüksekokulu olarak Misyonumuz; Temel eğitimini almış, çalışacağı sektörün beklentilerine uygun ara eleman yetiştirmek, Eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermek, İlişki içinde bulunulan sektörlerle ilgili projeler üretmek, Ulusal ve uluslararası projeler üretmek, Toplumsal bilinci arttırıcı faaliyetlerde bulunmaktır.

Vizyon

Sürekli değişen ve yenilenen küresel koşullara ve teknolojiye uyum sağlayabilecek, çağın gereksinimlerini algılayan, bölgesel ve milli sorunlara sahip çıkacak öğrenciler yetiştirmektir.

İletişim

Akdeniz Üniversitesi
Manavgat Meslek Yüksekokulu Emek Mah. 3049 Sok. No:1 07600 Manavgat / Antalya
Tel: 0242 743 35 00 - 0242 743 35 01
Tel: 0242 743 35 02 (Fax)